Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere yüzük hangi parmağa takılır başlığı altında : nişan yüzüğü hangi parmağa takılır, söz yüzüğü hangi parmağa takılır, evlilik yüzüğü hangi parmağa takılır gibi konulara değineceğiz.

 

Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

Milattan öncesine kadar uzanan tarihiyle günümüze kadar etkisini yitirmeden gelebilmiş nadir takılardandır yüzük.Birbirini seven çiftlerin ilişkilerinin belirli aşamalarında ilişkilerini ifade etmekte kullanılan en temel sembollerden olduğu gibi, gösteriş, kişiliğini anlatma, aksesuar, gibi sebeplerden de insanların en çok kullandığı takılardandır. Yüzüğün yuvarlaklığı ise çiftlerin birbirine sonsuz bağlı olduğunu ifade eder.Sadece görsel olarak takılan yüzüklerin hangi el yada hangi parmağa takılacağı kişilerin kendi zevkine göre değişse de söz, nişan, düğün gibi şeyleri ifade eden yüzüklerin sağ veya sol el yüzük parmağına takılır.

 

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Çiftlerin birbirleri arasında aile ile birlikte taktıkları ilk yüzük söz yüzüğüdür.söz yüzüğü sağ elin parmağına takılır.

 

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Sıra geldi düğünden önceki son adıma yani nişana.Nişan yüzüğüde tıpkı söz yüzüğünde olduğu gibi sağ ele takılır harhangi bir değişiklik yoktur.Nişan yüzüğü sağ elin parmağına takılır.

 

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik yüzüğünün hikayesi çok eskilere dayanıyor.Romalılar kalbe giden damarın sol elimizden geçtiğine inanırlar hatta bu damarı aşk damarı olarak adlandırırlardı.Bu yüzden evlenen çiftler yüzüklerini sol elin parmağına takarlardı.Bu gelenek Romalılardan dünyaya yayılmış ve günümüze kadar gelmiştir.İşte bu yüzden evlilik yüzüğü sol elin parmağına takılır.

 

Evlendikten Sonra Yüzük Hangi Parmağa Takılır?

Eğer ki erkek sevgilisine evlenme teklifi etmişse bu sırada doğal olarak tektaş yüzük takmak durumundadır.Evlenme teklifi ederken tektaş yüzük sağ ele takılır.Devamında nişan, söz gibi süreçlerde tektaş sağ elde durur ve evlendikten sonra yüzük sol elin parmağına takılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir