Yaz Tatilinde Formda Kalmanın Sırları

Bütün kış boyunca kendine bir hedef belirledin. Yaz geldiğinde formda olmak! Kışın soğuk havalarda işten, okuldan çıktın ve kendini spor salonuna attın. Bazıları sıcak evinde otururken sen antrenmanlarına geç saatlerde bile devam ettin. Şimdi yaz geldi ve eğer programlarını düzenli yaptıysan belirlediğin hedefe de ulaştın. Ancak iş bununla bitmiyor, biliyorsun. Şimdi kazandığın formu koruma zamanı ! Özellikle yazın gelmesiyle birlikte sıcak havalar seni bunaltıyor ve dışarı çıkmak istemiyorsun. Hareketsizlikle birlikte üstüne bir tembellik çökmüş olabilir. Ancak bilmelisin ki bu hiç doğru bir yaklaşım değil. Tüm kış yaptığın antrenmanları ve emeklerini çöpe atmak istiyorsan yazın da antrenmanlarına devam etmelisin. İşte bu yazıda yaz tatilinde formda kalmanın sırlarından bahsedeceğiz.

İlk olarak beslenmeden bahsetmeliyiz. Yazın yapılan kaçamaklar pek sorun yaratmıyor. Ancak bunlar tekrarlamaya başladığında kalori alımın da artacak. Bu yüzden beslenmene dikkat etmen gerekiyor. Yazın sıcakların gelmesiyle birlikte çok fazla terleyip su kaybına uğrarsın. O an hemen soğuk içecekler aramaya başlarsın. Ancak elin sakın gazoz, kola, meyve suyuna gitmesin. Bu içecekler susuzluğunu sadece kısa bir süre için giderir, hemen tekrar susmaya başlarsın. Ayrıca bir kutuda yaklaşık olarak 150 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde içmen gereken içecekler su, şekersiz soğuk çay ve maden suyu benzeri şeylerdir.

Spordan geldikten sonra karnın acıkmış olacak ve hemen yiyecek bir şeyler arayacaksın. Ancak tatlılardan uzak durman gerekiyor. Bu yüzden aç olduğun zaman sağlıklı ana yemekler tercih et. Hala tatlı yemek istiyorsan tercihini sade dondurmadan yana kullan. Bu hem düşük kalorili bir tatlı hem de seni serinletecek bir seçim olacaktır.

Formunu bozacak diğer bir tehlike de alkoldür. Yaz akşamları arkadaşlarınla gezmelere başladığın zaman alkol tüketmek isteyebilirsiniz. Ancak formunu koruman gerektiğini unutmamalısın. Alkolden uzak durmalısın.

Evet, beslenme konusundan bahsettik. Şimdi son olarak kısaca egzersiz konusuna da değinelim. Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer kışın yaptığın antrenmanları çöpe atmak istemiyorsan ve formda kalmak istiyorsan antrenmanlarına yaz tatilinde de devam etmelisin.

Yaz mevsiminin gelmesiyle vücut sıcakla birlikte daha fazla yorulmaya ve terlemeye başlar. Bu olumsuz durumun etkisinden kurtulmak için işe antrenman zamanını değiştirerek başlayabilirsin. Antrenmanlarını sabah erkenden veya günbatımından sonra yaparak daha serin zamanlara denk getirebilirsin. Eğer tatile gittiysen tempolu yürüyüşlerine devam edebilirsin. Ayrıca yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte spor yapma isteğini arttırabilmek için kendine bir spor arkadaşı edinebilirsin. Böyle spor salonuna gitmek için daha istekli olabilirsin. Ayrıca haftada bir veya iki kere kendi vücut ağırlığını kullanarak yapacağın egzersizleri antrenmanına ekleyebilirsin. Tekrar sayılarını yüksek, dinlenme aralıklarını kısa tutabilirsin.

Formda kalmak için yazın sporuna ara vermesen de spor yaparken çok dikkatli olmalısın. Su içmeyi asla ihmal etmemelisin. Egzersiz aralarında sürekli olarak su tüketmelisin. Terini çok kısa sürede emebilecek kıyafetlerden uzak durmalısın. Isı kaybını düşür, şapka takmaya dikkat et. Vücudunu iyi gözlemle ve sana verdiği mesajlara dikkat et. Kalp atışların aniden hızlandığında veya aniden yavaşladığında bunun farkına varmaya özen göster. Ayrıca vücudun bir anda aşırı terlediyse egzersizi anında bırak. Bil ki vücudun sana bir mesaj vermek istiyor. Egzersizi bırakarak vücudunu dinlendir.

Tüm bu konulara dikkat etmenin yanında sadece yaz tatili için değil, her zaman için geçerli olan kuralı unutma: Sporu düzenli ve disiplinli bir şekilde yap! İstikrarsız yapılan bir program, seni fit yapmayacak ve fitliğini korumayacaktır. Bunu sakın unutma! İyi sporlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir