Yaratıcı Fikirler Nasıl Geliştirilir?

Yaratıcılık herkesin gördüğü şeyleri görüp daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen fikirleri üretmek olarak tanımlanabilir.  Yaratıcı fikir sahibi olmak kişinin kendini istediği şekilde ifade etmesine olanak sağlar. Bu şekilde kişi kişisel ve toplumsal açıdan bir fark yaratabilir. Yeni ve yaratıcı fikirler üretmek için çoğu zaman çaba harcamak gerekebilir. Yaratıcı fikirler geliştirmenin çeşitli yolları vardır.

Bilgi sahibi olmak

Öncelikle yaratıcı fikir geliştirebilmek için üzerinde uğraşılan konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Belirli konularda gerekli eğitimi almanın yanı sıra konuya her yönden hakim olmak ve sürekli kendini geliştirmek önemlidir. Bol bol kitap okuyup film izlemek  olaylara farklı açıklardan bakabilmeye ve böylece farklı yaratıcı fikirler üretmeye yardımcı olur. Aynı şekilde kişinin sanatın farklı dallarıyla ilgilenmesi olaylar hakkındaki  düşünme tarzını etkileyip çeşitli konular hakkında yeni fikirler üretmesine katkıda bulunur.

Gözlem ve araştırma yapmak


Yaratıcı fikirler bulabilmek için iyi bir gözlemci olmak ve sürekli araştırma yapmak kendini geliştirme yolunda çok önemli bir adımdır. Etrafta olan bitene karşı algıların her zaman açık olması yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına olanak tanır. Bazen yeni fikirler beklenmedik bir anda akla gelir ve bunları akılda tutmak zor olabilir. Bu yüzden kişinin yanında her zaman bir not defteri ve bir  kalem bulundurması önemlidir. Böylelikle aklına gelen fikirleri kaydedebilir ve gerektiğinde faydalı yönde kullanabilir.

Yeni insanlar tanımak

Değişik ortamlara girip yeni insanlar tanımak da insanın yaratıcı yönünü büyük ölçü de geliştirir. Farklı insanlarla fikir alışverişinde bulunmak yeni fikirler üretmek açısından önemlidir. Aynı zamanda daha önce üretilmiş yaratıcı fikirleri araştırıp üzerinde kafa yormak yeni düşünceler üretilmesini kolaylaştırır. Bu şekilde çok daha farklı ve daha önce akla gelmemiş yeni fikirler ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir