Yanıklara Nasıl Müdahale Edilir

YANIKLARA MÜDAHALE İLE İLGİLİ BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Halk arasında yanığa buz uygulamak yoğurt ve diş macunu sürmek gibi yaygın alışkanlıklar vardır. Bunlar kesinlikle yanlış ve zarar verici yöntemlerdir. Peki, yanığa müdahale nasıl olmalı ? Vücudumuza ütü değmesi kaynar su dökülmesi ya da ateşe maruz kalması karşısında genellikle ilk yaptığımız şey buz uygulamak ya da yoğurt ve dış macunu sürmek. Gerçekten de doğru yapıyor muyuz? Diye aklımıza bir soru geldi bizde sizler için araştırdık. Bakın neler bulduk:

YANIKLARA NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ

Uzmanlar, yukarıda saydığımız babadan kalan yöntemler ile yanıklara müdahale etme konusuna karşılar. Yanığın iyileşmesi bir yana sadece belki sızısını bir miktar dindiren bu yöntemler yanan derinin daha da kötüleşmesine neden oluyor. Yapılması gereken ilk şey her şey den önce acele ile yanığa maruz kalan yeri 10 ila 15 dakika su ile temas ettirmektir.
Bu şekilde yanığın verdiği sızı dindirilmiş olmakla kalmıyor aynı zamanda yanığın daha derinlere işlemesine engel olunmuş olur. Uzmanlar yanık üzerinde oluşan içi su dolu kabarcıkların kesinlikle patlatılmamasını da söylüyorlar. Bu kabarcıkların içerisindeki öz proteinler yaranı hızla iyileşmesine ve derinin kendisi yenilemesine yardımcı oluyor. Ayrıca yaranın enfeksiyon kapmaması çok önemli. Uzmanlara göre yanığın uzun vadede iyileşmesi kişiden kişiye de değişmekte ancak iyileşmesi zaman alan ve enfeksiyon kapan yanık bölgelerinde iz kalması söz konusu.

EN İYİ YÖNTEM SUYA YANIĞI TUTMAK

Yanık için yapılabilecek en iyi müdahale yanan uzvu, suya tutmak olacaktır. Bunun dışında herhangi krem, zeytinyağı ile mum karışımı gibi yanlış uygulamalarla yanığın mikrop kapması ve enfeksiyondan dolayı geç iyileşmesi üstüne üstelik yara izi kalmasına neden olabiliyor. Yanığa buz ile müdahale etmek te yanlıştır. Buz soğuk bir şekilde cildi yakar. Bu nedenle cilde vereceği zarardan dolayı tavsiye edilmiyor. Yanma esnasında elbiseleri çıkarmakla zaman kaybetmenin anlamı yoktur. Suya tutulacak yanan kısım elbise ile birlikte tutulmalı ve fazla gecikilmemelidir.

ECZA DOLABINIZDA YANIK ÖRTÜSÜ BULUNDURUN

Bildiğiniz gibi hastanelerde, acil servislerde Yanık örtüleri ile yanığa müdahale edilir. Bunun nedeni hem acının çabucak dinmesi hem de yanığın hızla soğuyarak cildin göreceği zararın azaltılmasına yardımcı olmasını sağlamaktır. Çünkü Yanık örtüleri , içerisindeki hidrojenli sıvı, soğutucu ve iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde yaranın hızla iyileşmesi sağlanmış olur. Her ne sebeple olursa olsun 1. Derece ya da 2. Derece yanıklarda yanık bölgesinin pansumanına dikkat edilmesi ve mikrop kapmaması için azami gayret gösterilmesi lazımdır. Bu şekilde yaranın çabucak iyileşmesi ve sıcağa maruz kalan yerde iz kalmaması sağlanmış olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir