Vlog Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhaba bugün sizlere vlog nedir, vlog nasıl yapılır gibi konulardan vlog’un ne olduğundan bahsetmeye çalışacağız.Vlog “Video Blog” kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Vlog Nedir?

Bildiğiniz üzere internette oldukça fazla blog sitesi bulunmakta burada insanlar günlük hayatlarından kesitler, hakim oldukları konular hakkında yazılar, eleştiriler gibi içerikler paylaşmakta.İşte bu yazıların video ile anlatılmasına vlog deniyor yani video blog.

 

Tabi içerikler birebir aynı olmasa da genel olarak kişisel blogların videoya çevrilmiş hali diyebiliriz (radyonun resimlisi gibi yani 🙂 ).Bir vlog kanalında arkadaşına şaka yapan kişileri, yeni aldığı bir ürünü eleştiren kişileri veya kayıt tuşuna basmış ve bir konu hakkında günlük sohbet yapan kişileri görebilirsiniz.Olayın temelide budur zaten.

Videoları izlenebilir kılan tabikide videodaki kişilerin eğlence, bilgi ve tecrübe seviyesidir.Kameraya karşı konuşmak, en önemlisi izlenebilir bir şekilde konuşmak izleyenlere birşeyler verebilmek herkesin harcı değildir.

 

Vlog Nasıl Yapılır?

Bu konuyla ilgilenecek arkadaşlar için pek sağlam öneriler veremeyeceğiz açıkçası, yanlış yönlendirmeler yapmak istemiyoruz.Kısa bir şeyler söylemek gerekirse videolarınızda ilgi çekici şeyler olmalı eğlenceyse eğlence, bilgiyse bilgi izleyiciler videolarınızdan zevk alabilmeli.Kamerayla aranız pek iyi değilse ilk başlarda çok sık videolar çekin hepsini yayınlamak zorunda değilsiniz ama kameraya karşı konuşmayı, varsa ses problemlerini, ortam ışığının nasıl olması gerektiğini, nasıl daha akıcı konuşabileceğinizi kavrarsınız en azından.

İnternette bu konularla ilgilenen ve bizimde severek takip ettiğimiz kişiler var elbette.Size hem kafanızda bir şeyler oluşabilmesi açısından hemde bu işin nasıl yapıldığını, nasıl yapılabileceğini, neler gerektiğini öğrenebilmeniz için linkler vereceğiz.

Timur Akkurt Youtube Kanalı , Ekin Kollama Timur Akkurt ve Ekin Kollama bu işi oldukça iyi yapan kişilerdir.Videolarını izlemesi hem zevkli hem eğlenceli hemde bilgilendiricidir.Daha birçok kişi vardır elbette bu kategorilerde ancak biz fazla araştırma gereği duymadık hali hazırda takip ettiğimiz kişilerdir.

 

İşte Birkaç Vlog Örneği:

1- İstanbul’da bir iş günü nasıl geçiyor?

 

2- YouNow Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

 

3- Boşuna Reklam Yapan Youtuberlar

 

4- Neden 1 Nisan Şakası Yaparız?

 

5- Ali Sami Yen Türk Telekom Arena’ya Nasıl Gidilir?

 

6- Toplum İçinde VLOG Çekmenin 5 Temel Kuralı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir