Sivrisinek Isırıklarına Müdahale Edebileceğiniz Yöntemler

Sivrisinekler sizi bir şekilde bulur ve ısırırlar. Yaz aylarında bu durum insanın sinirlerini bozabilecek hale gelebilir. Hatta bazen sivrisinek ısırıkları tüm tatilinizi mahvedebilecek şiddette sonuçlarla karşınıza çıkabilir.

Sivrisinek ısırırken sivrisineğin ağız kısmındaki hortum şeklindeki kılcal borular birbiri içinde kayarak derinizin altına girer. Sivrisineğin tükrüğünde uyuşturucu bir madde ve heparin bulunur. Bu madde sivrisinek kanınızı emerken bunu hissetmenizi çoğu zaman engeller ya da farkettiğinizde o zaten yapacağını yapmıştır.

Oysa ki sivrisinek sizi soktuktan sonra, soktuğu yerin kaşınmasına ve şişmesine neden olan da aynı maddelerdir. Deriniz bu yabancı maddelere karşı alerjik reaksiyon verir. Bu madde bağışıklık sisteminize ne kadar yabancıysa reaksiyon o kadar şiddetli olacaktır.

Daha önce ısırıldığınız yerlerdeki sineklerin ısırığına vücudunuzun vereceği tepki daha hafiftir.

Sivrisinek ısırığına vücudun verdiği tepkiler küçük olabildiği gibi , tüm kol veya bacağın şişmesinden , anaflaktik şok oluşmasına kadar farklı şekillerde de olabilir, bu büyük oranda sizin bağışıklık sisteminize bağlıdır.

 

Sivrisinek ısırığından sonra sizi rahatsız etmesini engelleyebilir , en azından etkiyi azaltabilirsiniz.

Tükrüğünüz sivrisineğin ısırdığı yere iyi gelecektir. Ayrıca kendi tükrüğünüz açık alanda küçük yaralanmalarda yaraların mikrop kapmaması için kullanabileceğiniz iyi bir dezenfektan özelliği gösterir.

Sivrisineğin ısırdığı bölgeye alkol sürmek de rahatlatacaktır.

Bölgeye buz koymak inflamasyon oluşmasını engelleyeceği için bu da rahatlatacaktır.

Bölgeyi nemlendirip tuz sürmek de sivrisineğin tükrüğünü çekecektir, ayrıca şeker de.

Isırığın üzerine limon sıkmak da sizi rahatlatacaktır, asidik yapısı nedeniyle.

Sokulan bölge sizi rahatsız edecek derecede şiştiğinde veya kaşındığında , kaşıntıyı engelleyemediğinizde antialerjik jel kremleri kullanabilirsiniz ,en etkili yöntem budur ancak büyük rahatsızlık vermediği sürece kullanmamak daha iyidir.

Sokulan bölge aşırı derecede, kolunuzun veya bacağınızın tamamı şişecek kadar şiddetliyse kesinlikle hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir