Savunma Sanayisi İlklerimiz

Yeni gelişen Dünya içerisinde yerini almak isteyen ülkelerden biri de Türkiye’dir. Ülkemiz yeni kurulan Dünya düzeninde söz sahibi olmak adına pek çok alanda ilkler gerçekleştirmiştir. Bununda başında hiç şüphesiz savunma sanayimiz gelmektedir. Sadece KPSS’de değil girilen bütün sınavlarda karşımıza çıkabilecek ilkleri sizler için derledik.

 

1- Yerli mühendislerimiz tarafından inşa edilen ve içerisinde ilki barındıran acil müdahale gemimizin adı tarihten esinlenerek verilen NENE HATUN isimli gemimizdir. Yapımı iki yılda tamamlanan bu ilk gemimiz hava koşulları ne olursa olsun her daim hizmet verecek şekilde üretilmiştir.

 

2- Geliştirilmesinde yerlilik bulunun bir diğer ilkimiz ise ATMACA adı verilen ve en az 200 km menzili içerisinde hedefe kilitlenen ilk gemi savar füzesidir.

 

3- İlk yerli savaş gemilerimiz ise HEYBELİADA ve BÜYÜKADA’dır.

 

4- Tasarım ve üretimi Türkiye’de yapılan ilk yerli temel eğitim uçağımız HÜRKUŞ’tur. Gece ve gündüz sürüş deneyimi yaptıran bu yerli eğitim uçağımızın sanayimize katkısının olacağı aşikardır.

 

5- Altı ay süren anket sonucunda 21 kişinin görüş bildirmesiyle TÜRKKUŞU adını alan ilk yerli uçağımız Türk Hava Kurumunun bu 21 kişi arasından bir kişiyi noter huzuruyla seçerek ilk uçuş denemesine katılmasını sağlamıştır.

 

6- Tasarım ve üretimini Türk Havacılık ve Uzay Sanayiisi’nin gerçekleştirdiği ilk yerli insansız hava aracımız ANKA’dır.

 

7- Taarruz amacıyla tasarlanan ilk yerli taarruz helikopterimiz ATAK’tır. Çok amaçlı özelliği bulunan bu yerli helikopterimiz sıcak hava, yüksek irtifa gibi özellikleri bir arada barındırıyor.

 

8- Dünya’da yüzme ve zırhlı olma özelliğini barındıran tek istihkam dozeri AZMİM adıyla karşımıza çıkmaktadır.

 

9- İlk yerli ana muharebe tankımızın adı ALTAY’dır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı gücünü temsil eden bu tankımız üstün isabet oranı ve üstün ateş gücüne sahiptir.

 

10- BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ile birlikte ilk yerli sismik araştırma gemimiz ile yerli sanayimiz güçlendirilmiştir.

 

Bütün bunlar dışında yerli sanayimizi güçlendirmek adına yapılan diğer ilklerimiz şunlardır;

  • FX\TX, yerli üretilen ilk savaş uçağımızdır.
  • CİRİT, ilk milli füzemizin adıdır.
  • TUBİTAK MARMARA, denizde araştırma için geliştirilen ilk yerli araştırma gemimize verilen isimdir.
  • TULPAR,  paletli zırhlı muharebe aracımızdır.
  • COBRA, zırhlı tekerlekli aracımıza verilen isimdir.
  • SOM, ilk seyir füzemizdir.
  • UMTAS, ilk yerli tasarım tanksavar füzemize verilen isimdir.
  • BORA-12, yerli olarak yapılan ilk keskin nişancı tüfeğimizdir.
  • URAL, tam donanımlı zırhlı aracımıza verilen isimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir