Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmanız hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, kas dokusunun azalması, yağ yakımının azalması gibi nedenlerden dolayı yavaşlar. Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız uymanız gereken belli başlı kurallar vardır:

1. Azar Azar Ve Sık Sık Yemek Yiyin: Herhangi bir besin tükettikten yaklaşık üç saat sonra kan şekeriniz düşmeye başlar. Kan şekerinde her düşüş olduğunda metabolizma yavaşlar. Bu nedenle gün içinde alacağımız besinleri üçer ya da dörder saat aralıklarla azar azar tüketmeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır.

2. Çok Yönlü Beslenenin: Tek çeşit beslenmek ve şok diyetler metabolizmayı yavaşlatacağı gibi beden sağlığınız için doğru bir davranış değildir. Metabolizmanın hızlı çalışması için vitamin, mineral, protein gibi pek çok besin öğelerinin yeterli derecede alınması gerekmektedir.

3. Bol Protein İçeren Besinler Tüketin: Protein içeren besinler her öğüne eklenirse metabolizma daha hızlı çalışır. Gün içinde tüketeceğiniz süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tavuk, balık gibi besinler vücudunuza gerekli proteini sağlayacaktır.

4. Kahvaltı: Sabah kahvaltılarını atlamayın ve akşam yemeklerinde mümkün olduğunca ağır yemeklerden kaçının.

5. Bol Su Tüketin: Günlük ortalama 1,5, 2 litre su tüketirseniz metabolizmanız düzenli ve hızlı çalışacaktır. İçtiğiniz suyun sıcak ya da soğuk olmasındansa oda sıcaklığında olmasını tercih edin.

6. Baharat Tüketin: Kırmızıbiber, karabiber gibi acı baharatlar içerdikleri maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

7. Yeşil Çay İçin: Yeşil çayla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre gün içinde şekersiz tüketilen birkaç bardak yeşil çay metabolizmanın hızlanmasına yardım eder.

8. Gazlı Ve Şekerli İçeceklerden Uzak Durun: Sıvı olarak tüketilen gazlı içecekler ve şekerli meyve suları metabolizmanızı hızlandırmaz aksine hızlı bir şekilde yağa dönüşür.

9. Spor Yaparak Kas Kütlelerinizi Arttırın: Vücudunuzdaki kas oranı ne kadar fazlaysa metabolizmanız o kadar hızlı çalışır ve yağ yakar. Kas yapımını destekleyen sporların yanında yağ yakımını hızlandıran yürüyüş, yüzme, bisiklet, koşu gibi egzersizler yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir