Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bu yazımızda sizlere meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken konular‘dan bahsedeceğiz.Meslek seçimi bu hayatta yapılabilecek en önemli kararlardan biridir. “Hayatınız boyunca çalışmamak için sevdiğiniz işi yapın ” sözündeki gibi hayat boyu mutluluğun en önemli koşulu sevdiğiniz ve yapabildiğiniz bir işi yapmaktır. Meslek seçimi yaparken muhakkak bir danışmandan destek almalı ve uzun bir şekilde düşünülmelidir. Meslek seçimi yaparken göz önüne almanız gereken hususlar :

 

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken konular :

Kendi kişiliğinizi tanımak: Kendinizi tanımak meslek seçiminde ilk yapmanız gereken adımdır. İyi ve kötü huylarınızı ,becerilerinizi ve zayıflıklarınızı bilmek size neyi yapıp yapamayacağınız konusunda yol gösterilir. Sevdikleriniz ve hoşlanmadıklarınızı bir kağıt üzerinde gruplandırmak size meslek seçimi yaparken oldukça yardımcı olacaktır. Bu nedenle meslek seçimi yapmadan önce bir kağıt üzerinde kendinizi size anlatan bir madde listesi yapın .

İlgi duyduğunuz alanları belirlemek: İlgi duyduğunuz alanları belirlemek ,meslek seçiminde yapmanız gereken ikinci adımdır. İlgi alanlarınızın hangi bilim dalları veya uğraşlar olduğunu saptayın . Daha sonra bu ilgi alanlarının neleri kapsadığını net bir şekilde öğrenin ve bu alanların sizde merak duygusunu oluşturup oluşturmadığını saptayın . Bu şekilde ilgi alanlarının yetenekleriniz ile kesiştiği noktaları saptayın .

Meslekler hakkında bilgi edinmek: Meslekler hakkında bilgi edinin . Bunun için düşündüğünüz meslekleri yapanlar ile iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz. Düşündüğünüz meslekler hakkında videolar izleyin ve genel bir fikir edinmeye çalışın . Mesleklerin yetenekleriniz ile örtüşüp örtüşmediğini araştırınız . Eğer imkanınız varsa o mesleği yapan biri ile birkaç gün iş ortamında bulunun hatta o alanda staj yapmaya çalışın . Stajlar bir mesleği doğrudan bir yol ile deneyimlemenizi ve karar vermenizi sağlar .

Fikirlerinizi başkaları ile danışın: Meslek seçimi hakkında düşüncelerini başkaları ile paylaşmak size oldukça yardımcı olacaktır. Fikirlerinizi bir uzmana ve aile bireylerinize danışın . Çevrenizdeki insanlar bazen sizin hakkınızda sizin bile anlayamadığınız yönlerinizi keşfedebilir ve size yön verebilirler. Bu nedenle meslek seçiminde çevreninizde etkisi büyüktür. Yine de meslek seçimiziniz yaparken son kararı sizin vermeniz gerektiğini unutmayınız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir