Kpss Çalışma Teknikleri

Kpss çalışma teknikleri

Kpss’ye hazırlanan memur adaylarının ilk aklına gelen sorular kpss’ye nasıl hazırlanabilirim? Sınava çalışırken hangi yöntemleri uygulayabilirim? gibi sorulardır. Kpss çalışma teknikleri‘yle ilgili olarak hazırladığımız bu makalede sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Karar verin:
Öncelikle bu sınavı neden kazanmak istediğinizi ve hedeflerinizi belirleyin.  Hedefinize doğru planlı bir şekilde ilerlemek için plan yapın. Bu işi neden kazanmak istediğiniz konusunda kendinizi ikna edin. Eğer kendinize uygun bir hedef seçerseniz çalışmak için motive olmak çok daha kolay olacaktır.

Önemli noktaları not alın:
Kpss soruları bazen çok ufak detaylardan kaybedilebilir. Yani detayları takip etmek ve not almak bu sınava çalışırken yapılması gereken en önemli şeydir. Konu anlatımı çalışırken, ders videoları izlerken veya test çözerken önemli detayları not defterinize not almayı unutmayın. Daha sonra bu detayları tekrar ederek iyice ezberleyin.

Konu anlatımlarını özet çıkarın:
Konu anlatım kitaplarını okurken kaleminiz de yanınızda olsun. Her konuyu çalışırken hızlıca bir özet çıkararak konunun daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra özetleri tekrar edebilirsiniz. Test çözerken de özetlerinizden faydalanabilirsiniz.

Test çözmek:
Herhangi bir dersin testini çözmeden önce konu anlatımını hızlıca gözden geçirin. 15 dakika veya yarım saat konu anlatımı çalıştıktan sonra test çözmeye başlayın. Her seferinde böyle yaparsanız daha sonralarda konunun iyice yerleştiğiniz göreceksiniz. Konu anlatımı çalışmadan da soruların hepsini doğru yanıtlayabilmeyi kendinize hedef edinin.

Zaman yönetimi:
Kpss’de en önemli konu zamanı doğru kullanmaktır. Çünkü tüm soruları çözebilecek kapasitede olduğunuz halde, soru çözmede pratik davranmazsanız kaybedersiniz. Yani süre tutarak test çözmeyi alışkanlık edinip hızlanma çalışmaları yapabilirsiniz.

Kaynak seçimi:
Kpss konu anlatımı çalışırken ve test çözerken en az 3 farklı kaynaktan yararlanmaya çalışın. Her farklı kaynakta farklı konu anlatımları önemli detaylar bulunabilir. Ayrıca konu anlatımı için internetten ve videolardan yararlanmak da sizi çok geliştirecektir.

Yazarak çalışın:
Aklınızda kalmadığını düşündüğünüz her bilgiyi yazın. Yazdıkça daha çok aklınızda kalacak ve artık unutmadığınızı farkedeceksiniz. Bu yöntemi test çözerken ve konu anlatımı çalışırken de uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir