Kilo Vermek İçin Küçük İpuçları

Kilo vermenin Formülü, Günlük olarak yapılabilecek küçük değişiklikler ile kilo vermek mümkün. Sınırlama yok alışkanlıklarda küçük değişiklikler yaparak kendini sıkmadan kilo vermek mümkün.
Bilim adamlarının ortak görüşlerinden biri çağımızın en büyük sağlık probleminin kilo problemi olduğudur. Bunun stres, hareketsizlik,yanlış beslenme,uykusuzluk gibi birçok etkeni vardır.

Kilo verme olayını biraz basitleştirerek bilimsel açıdan yaklaşmaya ne dersiniz? İnsan vücudu biyolojik bir makinedir! Bu makinede girenler( besinler), çıkanlar ( terleme, boşaltım v.b) ve harcananlar (kalori yakma) vardır. O halde aşağıda verilen olayı başarabilirsek kilo vermeyi de başarmış oluruz;

Harcananlar+ çıkanlar > girenler

Yapmamız gerekenler vücudumuza girenleri azaltarak, çıkanlar ve harcananları arttırmak! Karmaşık düşünmenize hiç gerek yok. Makineye girdileri düşürmenin günlük ve kolay yolları;

Çayınızı, kahvenizi şekerli içiyorsanız şekeri ya azaltın ya da bırakın.

Akşam yemeğinde yediniz ekmek, pilav,tatlı miktarını azaltın.

Şerbetli tatlı yerine sütlü tatlıları tercih edin.

Kola,meyve suyu, gazoz v.b şekerli içecekler yerine metabolizmayı hızlandıran, kahve,limonlu soda gibi içecekleri tercih edin ya da kalorisi 1kcal olan şekersiz çayı tercih edin.

Bol bol su için (2-3 litre), besinlerin sindirimi kolaylaşacak ve tokluk hissi kazanacaksınız.

Alkol kullanıyorsanız bırakmak, bırakamıyor/bırakmıyorsanız yanında hafif mezeleri tercih edin.Bol su için alkolün vücuttan atılmasına büyük katkısı olacaktır.

Şimdi gelelim en önemlisine makinede harcananları arttırma kısmına.Öncelikle harcama dediğimiz olay vücudun kalori yakması (harcamasıdır)

En önemlisi hareketliliktir. Spor yapmak en iyi seçimdir.Size ne tarz spor uygun salonda egzersiz? Doğada yürüyüş/koşu? Evde egzersiz yapmak? Cevaplar sizde kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Tüm bunlara zamanınız mı yok?

Arabanız varsa kısa mesafelerde kullanmayın hem sağlığınız hem doğa hem de cebiniz kazansın.

İş yerinde daha aktif olun, yolları uzatın, okuldaysanız ders aralarında dışarı çıkın yürüyün.

İş, okul çıkışlarında bir durak önce inin. Eve alışveriş yapacaksınız birkaç alacağınızı unutun! Bir daha dışarı çıkın.

Yatmadan önce , sabah kalkınca 30 kere çömelip kalkın.

Şimdi gelelim yediğimizde kalori harcamamızı sağlayan besinlere, hem birşeyler yemek hem de metabolizmayı hızlandırmak kulağa hoş geliyor dimi!

Limon, sade kahve, acı biber, yoğurt, ceviz bu besinleri kullanarak metabolizmanızı hızlandırıp, yağ yakımını kolaylaştırabilirsiniz. Yemeklerinize biraz acı biber atın, limon sıkın, yoğurt her zaman masada bulunsun. Kahve için, ceviz ile ara öğün yapın! Zayıflamak için aç kalmak vücudu korumaya alarak metabolizmayı yavaşlatacaktır.Bu yanlışı kesinlikle yapmayın. Az ve sık besin tüketmek vücutta ne de olsa hep bir şeyler gelecek o zaman çalışmaya devam şeklinde algılanacaktır. Biyolojik makineyi kandırın sizden akıllı değil ya!

Kilo vermek için çok radikal yöntemlerde vardır.Bu bahsedilenlerden hepsi günlük olarak yapılabileceklerdir. Bunlara uyduğunuzda bile farkına varmadan kilo verdiğinizi göreceksiniz. Unutmayın matematik asla yanılmaz; Harcananlar+ çıkanlar > girenler ise kesinlikle kilo verdiğinizi göreceksiniz. Sağlıklı ve mutlu günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir