Kaliteli Bir Uyku İçin Bunları Yapmalısınız

Kaliteli bir uyku için uygulanabilecek metotlar hakkında bilgiler.
Kaliteli ve düzenli bir uyku, sağlıklı bir vücut için gerekli olan en önemli şartlardan biri ancak pek çok kişi düzenli uykunun sağlık açısından son derece faydalı olduğunu bilse de, kişisel veya çevresel birçok etkenden dolayı uykusuna gereken özeni gösteremiyor çünkü günümüzde kaliteli bir uyku uyumayı engelleyen pek çok etken var. Bu etkenleri ise genel olarak stres, depresyon, aşırı çay ve kahve tüketimi, zihin doluluğu, açlık ya da aşırı yemek yemek olarak sıralamak mümkün. Ancak biraz uğraş gerektirse de, bu gibi daha çok çevresel etkenlerden kaynaklanan faktörleri oldukça basit yöntemlerle ortadan kaldırabilir ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Öncelikle zihin doluluğundan dolayı gece uykuya dalmakta zorlanan kişilerin yapabilecekleri şeylerden ilki, zihinlerini dağıtabilmek için sevdiği kitaplardan birkaç sayfa da olsa okumak olabilir. Ya da kaliteli bir uyku için gerekli olan her şeyi yaptığınız halde, uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, uyumadan önce kediotu ya da melatonin gibi rahatlatıcı ve gevşetici takviyeler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, geceleri uykuda dönüp duruyorsanız, özellikle de öğleden sonraları kahve içmemeye dikkat etmelisiniz.

Eğer uyumadan önce bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız muz, bal, süt veya fındık gibi atıştırmalıklar tüketebilirsiniz çünkü bu tür atıştırmalıkların içerisinde bulunan bazı maddeler, uykuyu tetikler ve uykunuzu getirerek rahatlamanıza yardımcı olurlar.

Zor ve stresli geçen bir günün ardından uyumakta zorlananlar ise, uyumadan önce germe egzersizleri ya da meditasyon yaparak günün stresini üzerlerinden atabilirler ve böylece daha rahat bir uyku çekebilirler.

Bunun yanı sıra, uykuya dalmadan önce ışık, telefon ya da ipad gibi uykuyu dağıtıcı etkenlerden mutlaka uzak durmanın kaliteli uyku açısından son derece önemli olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Ayrıca rahat bir uyku uyumayı sağladığından dolayı yatağınıza çay ağacı yağı ya da lavanta gibi rahatlatıcı kokulardan birkaç damla da damlatabilirsiniz. Bu önlemlere ek olarak, geceleri uykunuzun geç gelmesine neden olacağından dolayı gün içerisinde uyuklamamaya da özen göstermenizde fayda var. Unutmayın, kaliteli ve düzenli bir uyku zihin sağlığınızın yanı sıra, beden sağlığınız ve genç görünmeniz için de son derece yararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir