ISO 9001 Ne Demektir?

ISO 9001 Ne Demektir?

Bugün sizlere birçok yerde gördüğünüz iso 9001 ne demektir iso 14001 ve iso 18001 ne anlama gelir bu sertifikalardan bahsedeceğiz.

Gün geçtikçe daha da küçük hale gelen dünyamızın kaynaklarının sonsuz olarak yer almadığı, ürün ve faaliyetlerin çevre koşullarının yerel ve bölgesel şekilde bulunmayarak, global olduğu artık tüm dünya üzerinde kabul ediliyor. Bu bilinç ile çevresel etki durumlarının yasal uygulamalar dışında piyasa kuvvetleri ile kontrol edilebilmesi de ihtiyacını da beraberinde getirebiliyor.

iso 9001 Nedir :

Bir belge olarak yer alan iso 9001 etkin bir kalite yönetim sistemlerini iyi bir şekilde tanımlayan bir standart olarak yer alıyor. Kuruluş bu standardın şartlarını doğru olarak uyguladığı zaman ISO 9001 belgesini kolayca alabilmektedir. Belge kuruluşun ürün ve faaliyetlerinin uluslararası çerçeve içerisinde kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini göstermektedir. Bu merkez ise İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alıyor. Belgelendirme firmalarını yetkilendirme işlemleri ise üye ülkelerin akreditasyon kurullarına göre verilmektedir. Ülkemizde akreditasyon yetkisi TÜRKAK’ta bulunmaktadır.

 

ISO 14001 Nedir

Dünya çapında bulunan sektörde sağlıklı şekilde var olabilmek insana verilen değer ve saygı derecesi ile anlaşılmaktadır. Günümüzün tüketicisi beklenti ve ihtiyaçlarının doğru şekilde en üst düzeyde karşılamak istemektedir. Bununla beraber kendisine yaşadığı çevreye ve dünya üzerinde her anlamda kendisine değer verilmesini, saygı gösterilmesini talep etmektedir. Bu nedenle müşteri piyasada bunu sorgulamaktadır. İşletmelerin çevreye verdikleri ya da hizmet sırasında verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması gerekir. Bu durumun mümkün olması durumunda ise ortadan kaldırılabilmesi için yapılan yönetim sistemlerine Çevre Yönetim Sistemi ismi verilmektedir. Çevre Yönetim Sistemi olarak bilinen iso 14001 özünde doğal kaynak kullanımlarının düşmesi, çevreye verilen zararların minimum olarak indirilmesini amaçlıyor.

 

ISO 18001 Nedir

OHSAS 18001, Resmi gazetede yayınlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği” standardının genel tanımlaması olarak yer almaktadır. ISO 9001, OHSAS 18001 ya da ISO 14001 gibi diğer uluslararası koşullarda yer alan standartlardan farklı şekilde bazı ulusal standart kuruluşları ile birlikte belgelendirme yapılmaktadır. Bu nedenle iso 18001 bir ISO standardı olarak yer almamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir