İnternet Bankacılığı İşlemleri Nedir ve Nasıl Açılır?

İnternet Bankacılığı İşlemleri Nedir ve Nasıl Açılır?

internet bankacılığı nedir, internet bankacılığı nasıl kullanılır.

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte internet bankacılığı da ivme kazanarak hemen hemen tüm bankaların kullandığı bir dijital alan olmuştur. Nihayetinde günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi neticesinde bankacılık sektörü de internet bankacılığına hızlıca bir geçiş yaparak müşterilerin hizmetine sunmuştur. Geriye dönüp baktığımızda bankacılık sisteminin de EFT / Havale yapmak, sınav ücreti yatırmak, fatura ödemek vb. gibi işlemler insanların çok zamanını almaktaydı. Tüm yapılan işlemlerin yazılarak kayıt altına alınması gerekiyordu ve bu durum insanların için zamanını bir hayli harcıyordu. Fakat günümüzde artık birçok bankacılık işlemleri hızlıca ve pratik olarak gerçekleşiyor. Netice de bu durum da hem müşterilere hem de çalışanlara zaman kazandırmaktadır. Dolayısıyla tüm müşteriler oturduğu yerden bile bankacılık işlemlerini tuşlar yardımıyla kısa bir sürede halletmektedir. Aslında bu gösterge teknolojinin ne kadar ileri bir boyutu da geldiğinin de en açık kanıtıdır.

 

İnternet Bankacılığı Nedir ?

 İnternet bankacılığı, müşterilerin birçok bankacılık işlemlerini bankaya gitmeden internet üzerinden bankanın hizmete sunmuş olduğu web sitesinden parola ile girilerek hazırlanmış olan bir sistemdir. Su sitelere hem bilgisayarımızdan hem de mobil cihazlarla da internet bankacılığı kısmına girebiliyoruz.Böylece yapacağınız birçok işlemi hızlıca saniyeler içinde internet bankacılığı ile halledebiliyorsunuz.

Eğer önceden herhangi bir internet bankacılığı hesabı açtırmamış iseniz ilk etapta internet bankacılığı hesabı açmanız lazım gelmektedir. Hesabınız açıldıktan sonra banka web sitesinin  internet bankacılığı kısmından şahsınıza ait olan banka müşteri veya hesap numarası, telefon numarası girerek kendinize ait bir parola ediniyorsunuz. Bazı bankalar farklı uygulamalar yapsa da geneli tüm bankalar bu şekilde işlem yapmaktadır. Daha sonra parola edindikten sonra bu parolayı kimseyle paylaşmayarak güvende tutmalısınız. Zira bu parola ile her zaman internet bankacılığına girmek için kullanacaksınız. Parolayı girdikten sonra banka sistemine kayıtlı cep telefonunuza bir sms gelecektir. Gelen bu sms ile internet bankacılığına giriş yaparak kullanmaya başlayabileceksiniz.

 

       İnternet bankacılığı işlemler nelerdir?

Gelişen teknoloji ile neredeyse birçok bankacılık işlem internet bankacılığı aracılığıyla halledilebilmektedir. Fakat tüm işler internet yoluyla yapılsa da yapamayacağınız bazı işler zaman zaman karşımıza çıkabilmektedir. Bunun için zorunlu olarak banka şubesinin yolunu tutmamız gerekiyor. Peki, internet bankacılığı ile hangi bankacılık işlemleri yapabiliyoruz?

 

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır ?

       EFT ve havale gönderme işlemleri

Günümüzde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen işlemlerin en başında EFT / Havale gönderme gelmektedir. Rahatlıkla ifade edebiliriz ki para göndermek için bankaya gitme zorunluluğu artık mazide kaldı. İnternet bankacılığı aracılığıyla hesap numarası veya İBAN numarası ile istediğiniz kişiye EFT ve havale yaparak parayı gönderebilirsiniz. Böylelikle kişiler zamandan büyük tasarruf elde etmiş oluyorlar. Havale işlemi günün her saatinde yapılırken EFT, başka bir banka olması nedeniyle mesai saatleri diliminde gerçekleştirebilmektedir. Mesai saatinden sonra yapılan işlemler bir sonraki iş gününe kalmaktadır. ertesi gün mesainin start almasıyla EFT işlemigerçekleşebilmektedir.

Otomatik ödeme işlemleri

Hepimizin her ay ödemesi gereken faturaları vardır. Bu faturaları çalıştığınız bankanızın otomatik ödeme sistemine kayıt ettirerek bu faturaları bankaya gitmeden hem sıra bekleme hem de fatura son ödeme tarihini unutmadan artık internet bankacılığı sayesinde tuşlarla birlikte bir tıklama ile ödeyebiliyorsunuz.

      Banka kredi kartı işlemleri

Kredi kartı ile alakalı neredeyse her türlü işlemi internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kart limitinizi arttırma veya düşürme, kart şifresini değiştirme, taksitli avans işlemleri yapma, kredi kartı borcunuzu ödeme, kredi kartı ile fatura ödeme, kredi kartınızı sanal kart haline getirerek güvenli online işlemler yapma gibi bu tarz birçok işlemi rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz.

      Yatırım araçları işlemleri

Bankada açtırmış olduğunuz hesap üzerinden yatırım yapmak için yine internet bankacılığından faydalanabiliyorsunuz. Yatırım hesabı açabilir, kıymetli maden alım satımı, döviz alım satımı  yapabilirsiniz ve aynı zamanda da borsa işlemlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylelikle hesabınızdaki birikimlerinizi hem kontrol ederken diğer yandan kazanç getirecek işlemlerde yapabilme imkânını bulabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir