İnsan Korkudan Ölebilir mi?

İnsanın ödü patlayabilir, ödü birşeylere karışabilir, korkudan kaskatı kesilebilir ya da korkudan kanı donabilir, ama acaba korkudan ölmesi mümkün müdür?

Psikolojik ve duygusal stresin kalp krizi ihtimalini arttırdığına dair önemli birtakım kanıtlar var. Bu yüzden de, korkunun yarattığı stresin ani ölüme neden olabilmesi gayet mantıklıdır.

Ünlü bir Sherlock Holmes öyküsü olan “Baskerville’lerin Köpeği” adlı roman birçok kez sinemaya uyarlandı.

Kitapta, azgın bir köpeğin korkuttuğu Sir Charles Baskerville kap krizi geçirip ölür. 2001’da British Medical Journal’da yayınlanan “Baskervillelerin Köpeği Etkisi: Psikolojik Stresin Ölüm Zamanı Üzerindeki Etkileri Üstüne  Doğal Deney” başlıklı makale bu fenomenin doğru olup olmadığını araştırıyor. Bu araştırmacılar insanların şiddetli duygusal stres yaşadıkları zaman kalp krizinden ölme oranlarının arttığını göstermek istemiş, bu yüzden de ayın dördüncü günü gerçekleşen ölüm oranlarına konsantre olmuşlar. Japon ve Çin kültüründe dört rakamı ölüm ile ilişkilendirildiği için bu rakamdan korkulur ve sakınılır. Ama bu diğer kültürler için geçerli değildir.

 

Japon ve Çin kökenli Amerikalılar ile beyaz Amerikalıların ayın dördündeki ölüm oranlarını karşılaştırdıklarında araştırmacılar bu günde gerçekleşen ölüm oranlarının Japonlarda ve Çinlilerde doruğu ulaştığını, ama diğer gruplarda böyle olmadığını bulmuşlar. Görünüşe bakılırsa insan korkudan ölebiliyor, en azından dört rakamının korkusundan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir