İngilizce Öğrenmeyi Kolaylaştıran 5 Yöntem

Günümüzde ingilizce öğrenmek artık gittikçe önem kazanmış durumda, bunun için çeşitli eğitim kurumları veya kurslar açılıyor, yeni android veya ios uygulamaları yapılıyor hatta birçok yeni web sitesi açılıyor. Elbette bunlar çok güzel şeyler,bizim öğrenmemiz için müthiş nimetler diyebiliriz.Ancak siz eğer ingilizce öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken beş önemli nokta var.

Bunlardan birincisi : Türkçe dil bilgisine iyi derecede hakim olmak; evet dalga geçmiyorum İngilizce öğrenebilmeniz için Türkçe dil bilgisine hakim olmanız şart. Çünkü ; siz eğer konuştuğunuz dilin yapısını ve özelliklerini iyi derecede kavrarsanız, yeni öğreneceğiniz dilde de elişikilendirerek çok daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.

Gelelim ikinci noktamıza : Bol bol yeni kelime öğrenmek ; eğer ben Türkçeyi biliyorum diyorsanız sıra da bu var; kelime ezberlemek, ancak en çok yapılan hatalardan birisi de rastgele kelime ezberlemektir.Bu yanlıştır çünkü; bu size çok zaman kaybettirecektir. Önceliğiniz ingilizce de ve gündelik hayatta kullanılan kelimeleri öğrenmek ve ardından en sık kullanacağınız alan ile iglili kelimeleri öğrenmeniz daha faydalı olacaktır.

Üçüncü püf noktamız : Telafuz çalışmaları ; sizler kelime öğreneceksiniz ve birsürü hafızanızda bildiğiniz kelime olacak ancak siz bunu pratiğe dökerken yani konuşurken sorun yaşayacaksınız çünkü; ingilizce okunduğu gibi telafuz edilen bir dil değil.Dolayısıyla başkaları tarafından anlaşılamayacak ve sizin bu isteğiniz zayıflayacaktır bu nedenle kelime ezberlerken telafuzlarını da öğrenmeye gayret etmelisiniz.

Dörüncü püf noktamız : Bol bol kitap okumak ; sizler kendinizi geliştirmek ve bu süreci hızlandırmak istiyorsanız bol bol kitap okumalısınız.Kitapları okurken de tavsiyemiz olan şekil şudur ; diyelim okuduğunuz cümlede bir adet bilmediğiniz kelime var ve siz o kelimenin anlamına bakmayın, okumaya devam edin ve cümle içerisinde o kelimenin anlamını tahmin etmeye çalışın.Sayfa ya da bölüm bittikten sonra kelimenin anlamını kontrol edin bu sayede çok daha akılda kalıcı olacaktır.

Beşinci ve son püf noktamız : Bol bol pratik yapmak ; tüm yukarda dediklerimiz adımları yaptınız ve belli bir seviye de ingilizce bilginiz var ancak bu iş pratiğe dökmeden olmaz, bunun için konuşacaksınız.Çevrenizde çok görürsünüz “ben ingilizce biliyorum ama konuşamıyorum” diyenleri, sizde onlardan biri olmamanız için ise bol bol konuşma egzersizleri yapacaksınız.Mesela dinlediğiniz yabancı bir müziği sizde eşlik ederek söylemeye çalışın ya da bir yabancı dizi izlerken sahneleri durdurun ve sizde role girerek o cümleleri söyleyin bu sayede hem eğlenecek hem de öğreneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir