Hipnoz Nedir?

Hipnoz aslında bir uyku ile uyanıklılık hali arasıdır. Hipnoz ismi, yunan mitolojisinde uyku tanrısının isminden türetilmiştir. Aslında hipnozun kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Eskiden şamanlar, veya olağanüstü güce sahip olduğu düşünülen kişiler tarafından yapılırdı. Bu sebeple hipnoz o dönemler büyü, sihir olarak algılanmıştır. Fakat hipnozun büyü ya da sihirle hiçbir alakası yoktur. Hipnoz, psikolojinin alt dallarından biridir. Hipnozu beden ile ruh arasında bir gelgit hali olarak da tanımlayabiliriz. Hipnoz öyle bir şeydir ki, hipnoz altındaki birey yalan söyleyemez. İyi veya kötü olan ne ise onu söyler. Bazı yapılan deneylerde bu teori test edilmiştir. Hipnozun gücüne o kadar inanılmıştır ki bazı ülkelerde özel güvenlik güçleri hipnozla sorgulama yöntemini kullanmıştır. Hipnozun üç temel halinin olduğu söylenmektedir. Bunlar şu şekildedir; donma hali, uyurgezerlik ve telkine yanıt halidir. Donma halinde kişi; hiçbir şeye cevap vermez. Yalnızca müzikten etkilenir. Bu durum hipnozda çok tehlikelidir. Çünkü hipnoz olan kişinin bir daha uyanamama ihtimali vardır. Uyurgezerlik hali ise; bireyler uyurgezerdir. Yaptıklarının o an farkında değildir. Hatta öyle bir haldir ki bu hal, kişi uyandığı zaman ne yaptığını hatırlamaz. Birey uyurgezer halinde iken verilen telkinlere ısrar neticesinde yanıt verir. İkna burada çok önemlidir. Çünkü uyurgezer halinde bireyin algılama gücü diğer hallere göre daha açıktır. Telkin halinde ise; kişiler şuursuzca telkine beş duyu organları vasıtası ile yanıt vermektedir.

Peki hipnozun kullanım alanları nelerdir? Hipnoz gelişen teknoloji ve yeni fikirler ışığında artık birçok alanda kullanılmaktadır. Hipnozun kullanıldığı bazı alanlar; diş çekme, ağrısız doğum, psikoterapi, güvenlik güçleri tarafından suç kapsamı içerisinde (kriminoloji) ve parapsikoloji gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Peki hipnoz nasıl yapılır?

Bu konuda birçok teknik vardır. Bunlardan bir tanesi televizyon dizilerinden de gördüğümüz köstekli saat sallama tekniğidir. Bu teknik hafif loş bir ortamda bir saatin sallanması sonucu gerçekleşir. Saat ne yavaş ne de hızlı sallanmalıdır. Burada ki en önemli husus bireyin dikkatini toplaması ve odaklanmasıdır. Saat hipnoz olacak kişinin dikkatini dağıtmayacak tam aksine dikkatini çekecek ki kişi odaklanabilsin. Tabi bu tekniğin uygulanması için bireyin rızası gerekmektedir. Yoksa kişi odaklanmaz ve hipnoz olayı gerçekleşmez.

Bu yalnızca saat sallama yöntemi idi. Hipnoz esnasında sakinleştirici hafif tempoda bir müzikte hipnoz olayına eşlik edebilir. Kesinlikle ortamda dikkat dağıtıcı bir nesnenin bulunmaması gerekmektedir. Ve asıl mesele dediğim gibi; odaklanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir