Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİYİZ

Güneşten gelen ışınlar en çok gözlerimizi rahatsız eder. Gözlerimizi koruyabilmenin en kolay ve en şık yolu ise, kendimize yakışacak bir güneş gözlüğü edinmemizdir. Özellikle yaz mevsiminde güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkmak neredeyse imkansızdır. Güneş gözlüğü elbette kullanılmalı ancak her güneş gözlüğü bizi güneşten korur mu? Güneş gözlüğü alırken neye dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabını herkes merak etmektedir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNDE ÖNCE KALİTE SONRA TASARIM!

İnsanlar sırf uygun fiyatlı ve kendisine yakıştığını düşündüğü için, gözlük üreten bir marka olmamasına rağmen herhangi bir yerden de gözlük alabilmektedir. Evet, sadece güneş gözlüğü üreten firmaların fiyatları daha yüksektir ancak göz sağlığı belki de en önem vermemiz gereken konulardan birisidir. Sağlıklı koşullar ile üretilmeyen güneş gözlüğü camları, bizi güneşten korumanın aksine gözlerimize çok daha fazla zarar vermektedir. Bu zararın boyutları, körlüğe kadar gidebildiği için mutlaka güneşe uygun şekilde üretilen gözlükler tercih edilmelidir. Sonrasında güneş gözlüğünün tasarımına önem verilmelidir. Birçok marka içerisinde hem kaliteli hem de tasarım bakımından oldukça fazla seçenek bulunduran güneş gözlükleri mevcuttur. Böylelikle fiyatı ucuz olan ancak kaliteden yoksun güneş gözlüklerine maruz kalmamış olacaksınız. Göz sağlığını daima koruyabilmek ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için herkes optikten güneş gözlüğü almalı ve gözlüğünü daima kendi kabında saklamalıdır. Gözlük camında meydana gelecek çizikler sebebiyle, gözlük eskisi gibi güneşten koruyamaz.

HANGİ TİP GÖZLÜK BANA YAKIŞIR?

Nasıl bir gözlüğün nasıl bir yüz tipine yakışacağı da herkes için önemli olan diğer bir konudur. Aslında deneme yanılma yöntemi ile anlaşılabilecek bu konuda birkaç ipucu da verilebilir. Oval ve yuvarlak yüzler için altıgen ya da yine yuvarlak çerçeveli olan gözlükler uygun olacaktır. Yüzü geniş olan insanlar hem büyük hem de küçük güneş gözlüğü seçebilir ancak küçük bir yüze sahip olanlar büyük güneş gözlüğü kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir