Evde Ekşi Maya Hazırlama

Ekşi Maya Nasıl Hazırlanır?

Evde doğal ekşi maya hazırlamak için ihtiyacınız olan 5 gündür. Gün gün izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır:

1.gün: Mayalama işlemini yapacağınız cam kaseyi ve bardağı kaynamış su ile yıkamak mikroorganizmalardan temizlemek için yapmamız gereken ilk işlemdir.  Ayrıca metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanızı öneriyoruz. Kabımız temizlendikten sonra içine 1 su bardağı tam buğday unu, 1 çay bardağı oda sıcaklığında su ve bir tutam tuzu kasemizin içine ekleyip elimizle ya da tahta kaşığımızla karıştırıyoruz. Üzerini bir bezle örtüp 2 gün boyunca oda sıcaklığında bekletiyoruz.

3.gün: Hamurun mayalanma emaresi hamrunuzdan hafif ekşimsi bir koku gelmesidir. Ayrıca hamurun üzeri çatlamalı ve mayalama kasesinin kenarlarında baloncuklar oluşmalı. Bu işaretlerin oluştuğu 3.günümüzde 1 su bardağı un ve 1 çay bardağı su ekleyerek yeniden yoğurup üzerini tekrar örtüp bir gün daha bekletiyoruz.

4.gün: Hamurun kokusu biraz da ekşimsi hal almış, kabın kenarındaki kabarcıklar artmış ve hamurun kendisinin de biraz daha kabarmış olmasının gerektiği  4.günümüzde hamurun üzerine 2 su bardağı un ve 2 çay bardağı su ekleyip yeniden yoğurur, ardından 1 gün daha bekletiriz.

5.gün: Artık oldukça kabarmış, tatlı bir ekşimsi koku yayan mayalı hamurunuz hazır olmuş olmalı! Bununla dilediğiniz ekmeği veya hamur işini yapabilirsiniz. Mayanın en az 1 çay bardağını derin doncurucuda ya da buzdolabında saklayabilir, daha sonraki hamur işlerinizde kullanabillirsiniz. Şuna dikkat etmelisiniz, eğer hamurunuz bozuk ya da ağır kokuyorsa, küf oluşumu olmuşsa kullanmayınız, yenisini yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir