Evde Ekşi Maya Hazırlama


Ekşi Maya Nasıl Hazırlanır?

Evde doğal ekşi maya hazırlamak için ihtiyacınız olan 5 gündür. Gün gün izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır:

1.gün: Mayalama işlemini yapacağınız cam kaseyi ve bardağı kaynamış su ile yıkamak mikroorganizmalardan temizlemek için yapmamız gereken ilk işlemdir.  Ayrıca metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanızı öneriyoruz. Kabımız temizlendikten sonra içine 1 su bardağı tam buğday unu, 1 çay bardağı oda sıcaklığında su ve bir tutam tuzu kasemizin içine ekleyip elimizle ya da tahta kaşığımızla karıştırıyoruz. Üzerini bir bezle örtüp 2 gün boyunca oda sıcaklığında bekletiyoruz.

3.gün: Hamurun mayalanma emaresi hamrunuzdan hafif ekşimsi bir koku gelmesidir. Ayrıca hamurun üzeri çatlamalı ve mayalama kasesinin kenarlarında baloncuklar oluşmalı. Bu işaretlerin oluştuğu 3.günümüzde 1 su bardağı un ve 1 çay bardağı su ekleyerek yeniden yoğurup üzerini tekrar örtüp bir gün daha bekletiyoruz.

4.gün: Hamurun kokusu biraz da ekşimsi hal almış, kabın kenarındaki kabarcıklar artmış ve hamurun kendisinin de biraz daha kabarmış olmasının gerektiği  4.günümüzde hamurun üzerine 2 su bardağı un ve 2 çay bardağı su ekleyip yeniden yoğurur, ardından 1 gün daha bekletiriz.

5.gün: Artık oldukça kabarmış, tatlı bir ekşimsi koku yayan mayalı hamurunuz hazır olmuş olmalı! Bununla dilediğiniz ekmeği veya hamur işini yapabilirsiniz. Mayanın en az 1 çay bardağını derin doncurucuda ya da buzdolabında saklayabilir, daha sonraki hamur işlerinizde kullanabillirsiniz. Şuna dikkat etmelisiniz, eğer hamurunuz bozuk ya da ağır kokuyorsa, küf oluşumu olmuşsa kullanmayınız, yenisini yapınız.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir