Dünyayı Değiştiren Engelliler

Engelli olmak başarıya engel değildir. Top oynarken bacağımızın sakatlanmasından tutunda , şeker hastalığına bağlı felç geçirmeye kadar, sağlıklı birçok kişi hayatının bir döneminde kısa ya da uzun süreli engelli durumuna gelmiştir. Dünyamızı değiştiren öyle başarılı engelliler var ki sağlıklı bir birey olarak insan sormadan edemiyor kendine; ‘bende eksik olan nedir?’ diye.

Hayata inat, başarıya engel duvarları yıkan, çoğumuzun kulaktan duymada olsa kısmen tanıdığı veya ’ Hadi canım hayatta olmaz’ diye içinden geçirdiği, duyunca inanamayacağınız tanınmış başarılı engellilerimizi gelin birde yakından tanıyalım;

1.Franklin D. Roosevelt

39 yaşında yakalandığı çocuk felci hastalığıyla ölümün kıyısından dönse de bir daha eski sağlıklı günlere dönemedi. Hastalığa bağlı bacaklarındaki felç sebebiyle ömür boyu tekerlekli sandalyeye bağlı kaldı. Yılmadan hırs ve azimle çalışarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. Başkanı oldu. 4 kez başkan seçilen, çalışkan kişiliği ile halkın sevgi ve saygınsı kazanan, Franklin Roosevelt’ten başkası değildir.

2. Beethoven

İnsan isterse yapamayacağı şey yoktur. Yeter ki istesin. Günümüz tıp doktorlarının bile anne karnındaki bebek beyin gelişimi için müzik dinletilmesini tavsiye eder. Birçoklarımız daha sonradan dinlediği, Kulaklarımızın pasını silen ünlü 9. senfoni bestesiyle herkesi kendine hayran bırakan Beethoven, dünyaca ünlü bestesini yazarken tamamen sağır olduğunu biliyor muydunuz?

3. Thomas Edison

İlköğretime başladıktan 4 ay gibi kısa bir süre sonra algı yavaşlığı, derslere konsantre olamama sorunu ile okuldan uzaklaştırıldı. Ailesine katkıda bulunabilmek için önceleri gazete ve dergi sattı. 12 yaşında tamamen işitme duyusunu kaybetti. Engellere aldırmadan, yılmadan 1883 yılında yaptığı buluş ile yediden yetmişe herkesin ampul denilince akla gelen ilk isim oldu Thomas Edison.

4.Aşık Veysel

İçimizden biri; Unutulmaz saz üstadımız. Besteleriyle gönüllere taht kuran halkın içinden çıkan halk kahramanımız. Aşık Veysel yakalandığı çiçek hastalığı ile gözünün birini kaybeden, diğerine perde inen görme yetisini kaybeden ünlü halk ozanı. Babasının oyalanması için aldığı saz ile hayata bağlandı. Yalın Türkçesiyle iyi ile kötüyü, sevinç ve hüznü bir arada kullandı. Şiirlerinde sadeliğe önem verdi. Halkın sevgisini kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir