Dünyanın En büyük 5 Kuşu

Dünyanın göze hoş gelen en güzel varlıkların başında kuşlar gelmektedir. Gökyüzünde süzülerek uçmaları genellikle aseletlerini simgeleyen özelliklerindendir. Günlük hayatta her zaman karşımıza çıkmayan büyük kuşları sizler için derledik; Dünyanın en büyük kuşu hangisidir ?

İşte Dünyanın En Büyük Kuşları Listesi:

1. Deve Kuşu

Ülkemizde de hemen hemen her hayvanat bahçesinde görmüş olduğumuz deve kuşları bir kuş için oldukça büyük bir vücuda sahiptir. Deve kuşlarının asıl memleketleri Afrika olarak bilinir. Ortalama ömrü 40 ile 50 yıl olan deve kuşları, dünyanında en büyük yumurtalarına sahiptir. Kiloları 140 ile 150 kilogramı bulan bu kuşların boyları ise 1.80 cm’ye yakındır.

 

2. Tepeli Devekuşu

Oldukça iri bir vücuda sahip olan tepeli devekuşlarının vatanı Yeni Gine ile Avustralya olarak bilinmektedir. Şişman bacaklara sahip olan bu kuş genelde ormanlarda yaşamaktadır. Çok agresif ve kavga sever bir kuş cinsi olan tepeli kuşları, insan ölümlerinde de ön plana çıkmaktadır. Genellikle beslenirlerken etli tohum ve meyveyi tercih ederler.

 

3. İmparator Penguenler   

Genellikle penguenler çok sevimli hayvanlar olarak bilinir. Ama imparator penguenler normal bir penguenden oldukça büyük bir cüsseye sahiptirler. 100 kiloyu geçen bu penguen cinsi ortalama olarak 50 yıl yaşayabilir. Balık tüketerek yaşamlarını sürdürürler. Ana vatanları Antarktika ve Güney Okyanus kıyılarıdır. Bu hayvanlar toplu olarak dolaşırlar. Bunun sebebi ise esen şiddetli rüzgardan korunmaktır.

 

4. Pelikan

Su kenarlarında yaşayan bu kuş türü genellikle toplu halde bulunmaktadırlar. Renkleri saf beyaz ve oldukça parlak pembedir. Gagasının altında bulunan geniş deri torba, avladığı balıkları orada muhafaza etmesine yarar. Koloniler şeklinde üreme yaparlar ve genellikle toplu olarak avlanırlar. Kışları soğuktan pek hoşlanmadıkları için sıcak bölgelere göç etmeyi tercih ederler. Pelikanların erkek cinsleri dişilere göre büyüktür. Ayaklarında bulunan perde sayesinde yüzmeleri oldukça iyidir.

 

5. Albatros

 

Diğer kuş türlerine göre kanatları oldukça geniştir. Kesintisiz olarak saatlerce deniz üzerinde uçabilirler. Kanadı hariç tüm vücudu beyaz renktedir. Bu kuşlar yaşamı boyunca deniz üzerlerinde dolaşırlar fakat kısa dönemlerde karaya inerek üremeyi gerçekleştirirler. Hayatlarını Antarktika buzullarında geçirirler. Havada uyumlu bir şekil yaparak birbirlerine sevgi gösterisinde bulunurlar.

 

Sizler için dünyanın en büyük kuşları, dünyanın en büyük kuşu, dünyanın en büyük 5 kuşu hakkında verdiğimiz kısa bilgiler umarız hoşunuza gitmiştir daha fazlası için web sitemizi takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir