Dünyada En Çok Silah Satan 10 Ülke

İşte aşağıda Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün araştırmalarına göre dünyada en çok silah satan 10 ülke,  en çok silah satan ülkeler, en çok silah satan ülke.

10. İSRAİL

İsrail’in en çok satışını yaptığı ürün “IAI Heron” model insansız hava araçları. Aynı zamanda “Desert-Eagle “ ve “IMI Uzi” de en çok ihraç edilen ürünlerinden.

İsrail yılda ortalama 550 milyon dolarlık silah ihraç ediyor.

 

9. UKRAYNA

Rusya ile arasında yaşanan savaş nedeniyle son dönemlerde askeri olarak büyük yatırımlar yapıldı. Ukrayna ortalama 600 milyon satış yaparken son yıllarda bu rakam neredeyse 2 katına çıkmış. Ukrayna 2014 yılında yaklaşık 1 milyar dolar silah ihraç etmiş.

 

8. İTALYA

Dünyanın en eski ve en büyük silah fabrikası 1526 yılında “Maestro Bartolomeo Beretta” tarafından İtalya’da kurulmuş. O günden bu güne İtalya dünya silah ticaretinde ilk sıralarda.

İtalya yılda ortalama 700 milyon dolar silah satıyor.

 

7. HOLLANDA

Hollanda’da silah ihracatı ortalaması düşükken 2006 yılında ürettiği “Joint Strike Fighter” (F-35) adlı savaş uçağı çok tutulmuş ve 2007-2008 yılında önemli miktarda satış yapmıştır.

Hollanda’da ihracat yıllık ortalama 250 milyon dolar iken 2007 de patlama yaparak 1 milyar dolarlık satış elde edilmiş.

 

6. ÇİN

Rusya’nın soğuk savaş sonrası para ihtiyacını karşılamak için Çin’e sattığı “Su-27” jetlerini Çin kopyalayarak geliştirmiş ve 2007 yılında “JF-17” jetini piyasa sürmüştür. Bu uçak ucuz olması nedeniyle az gelişmiş ülkelere çok satılmış. Özellikle Pakistan bu jetin en büyük ithalatçısı konumunda.

Çin yıllık ortalama 500 milyon dolarlık satış yaparken 2007 yılından sonra bu rakam 2 katını çıkmış. 2012 yılında ise tam 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş.

 

5. İNGİLTERE

Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya sattığı silahlar yüzünden ülke içinde de çok fazla eleştiriliyor. İngiltere’nin silah ihracatının yüzde 40’ı bu ülkelere yapılıyor. İngiltere’nin terör örgütü İŞİD’ i ciddi anlamda desteklediği söyleniyor.

İngiltere yılda ortalama 1 milyar dolar satış yaparken bu rakam son yıllarda daha da artmış.

 

4. FRANSA

Fransa silah sanayisinde son yıllarda büyük gelişmeler katetti. Lübnan, Mısır ve Katar’a çok sayıda sattığı savaş uçakları ekonomisine büyük katkı sağladı. Fransa’nın en çok satışını yaptığı savaş uçağı ise “Rafale”.

Fransa yıllık ortalama 1.8 milyar dolar silah satışı yaparken bu rakam günümüzde 2.2 milyar doları buluyor.

 

3. ALMANYA

Almanya en çok silah satan ülkeler‘de 3.sırada. En çok silahı Suudi Arabistan’a satıyor. Almanya, Suudi Arabistan’a tam 485 milyon dolar değerinde helikopter, uçak ve havada yakıt ikmali için gerekli ekipmanları satmış.Almanya aynı zamanda Kuzey Kore tarafından tehdit altındaki Güney Kore’ye de çok sayıda ihracat yapmış.

Almanya yılda ortalama 2.5 milyar dolarlık silah satışı yapıyor.

 

2. RUSYA

Dünyada en çok silah satan 10 ülke listesinde 2. sırada rusya var.”Avtomat Kalashnikova” (AK-47) nam-ı diğer “keleş” şüphesiz Rusya’nın en çok satışını yaptığı silah. Çok dayanıklı ve hafif olması sebebiyle tam anlamıyla bir gerilla silahı, bu yüzden çok kullanılıyor. Rusya dünyada en çok silah satan 2. Ülke konumunda. Son yıllarda en çok kar yaptığı ürün ise “Su-30” tipi savaş uçağı. Bu uçağın Hindistan için tasarlanmış modeli “Su-30 MKI”. 2012 yılında Hindistan, Rusya’dan tam 42 adet “Su-30 MKI” sipariş etti.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SUBAE)’nün araştırmalarına göre Rusya yılda 6.5 milyar dolar satış yapıyor. Ama bu rakam bize sadece yasal yollarla yapılan satışları gösteriyor. Rusya’nın gerçek silah satışı bu rakamın 5 katı olduğu söylenmekte.

 

1. ABD

Herkesin de tahmin ettiği gibi dünyada en çok silah satan ülke ABD. Rusya ile her konuda rakip oldukları gibi burada da öyle. ABD, Ortadoğu’ya en çok silah satan ülke konumunda ve her türlü tüfek, tabanca, helikopter, uçak vs. ihraç ediyor. ABD ve Rusya dünyada silah ticaretinin yaklaşık %50 sini kontrol ediyor.

Yine SUBAE’ ye göre ABD yılda 7.5 milyar dolar silah satışı yaptığı görülüyor. Ama illegal yollarla beraber satılan toplam silahların, 50 milyar doları geçtiği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir