Çocuklarda Spor

Yaz okulu aslında adından anlaşılacağı gibi bir okul olsa da çok daha eğlenceli ve yer-yer daha yararlı bile denilebilir. Çocukların gelişiminde spor, en az yedikleri kadar önemli bir etkendir. Şöyle ki öncelikle vücudumuzun kaslarla damarlarla birbirine ama en son radde de beyine bağlı olduğunu biliyoruz ve böyle bir sistemde de doğru spor damar yollarının ve kasların daha iyi açılması ve çalışmasını sağlayacağı için beyin çalışma fonksiyonlarına da önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle yeni sinir hücrelerinin üretiminde ki ve kontrolünde ki rolü de yadsınamaz derecede yüksektir. Örneğin haftada yarımşar saatten oluşan tempolu yürüyüşler dahi belli bir süre zarfından sonra beynin bellek ve algılama kapasitesini arttırmaktadır. Spor; beyni biyolojik ve psikolojik anlamda yaptığı etkilerle beslemektedir ve fiziksel sağlığımıza olan yararları yanında ruh sağlığı rahatsızlıklarından da korumaktadır.

Spor faaliyetlerine katılan çocukları katılmayanlara göre çok daha başarılı uyumlu ve daha az stres sahibi oldukları yapılan araştırmalarda net olarak görülmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda rahatlıkla söyleyebiliriz ki çocuğunuz için seçeceğiniz yaz okulu bir tatili geçirmesi için en ideal yöntemdir. Tabi ki sadece tatil olarak değil aynı zaman da eğlenceli aktiviteleri sayesinde takım sporlarına daha yatkın hale gelmesi aynı zaman da toplum içinde göstereceği uyumda olumlu katkılarda bulunmaktadır. Takım çalışmaları içerisinde diğer kişilerle iyi anlaşılan birlikte hareket etmeyi öğrenebilen bir çocuk sadece verimli ve güzel bir yaz tatili geçirmekle kalmayacak aynı zamanda hayatının geri kalanında unutmayacağı bir deneyim kazanarak daha verimli insan ilişkilerine sahip bir birey olma yolunda ilk adımlarını da başarıyla atmış olacaktır.

Yaz okulu denince düşünmeniz gereken çocukların rahatça ve özellikle spor dallarında yeteneklerini ortaya çıkartırken tüm sene biriken negatif enerjilerini de atarak deşarj olmalarına olanak sağlayan bir yer olduğunu da düşünebilirsiniz. Kendi yaş grubuna yakın yeni arkadaşlıklar kurarken aynı zamanda sporun sayısız faydasına da sahip olabilmektedirler. Tüm bunların yanında spor oyunlarını bilgisayarın başında oynayıp hiç bir fayda görmeden zaman öldüreceklerine bilakis bizzat bu sporlara katılıp kendini daha iyi hissetmesine olanak sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir