Bozanın Faydaları

Büyük küçük herkesin tadına doyamadığı bozanın faydaları.Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu içecek farklı tadı sayesinde vazgeçilmez bir içecek.Yapımı kolay olan bu içecek uzun yılardır yapılmakta ve tüketilmektedir.

Eminim çoğu kişi mahalle bozacılarının unutulmaz sesini hatırlıyordur.Mahalle bozacılarının bozaaaaaaaaaaaaaa kaymak bozaaaaa sesini duyupta dışarıya fırlamayan yoktu buna eminim.

Şimdi gelelim bu güzel içeceğin yararlarına ;

Bozanın yararları ve faydaları :

Boza mayalanma süreci ile yapılan bir içecek türü bu özelliği sayesinde içerisinde bulunan aktif mayalarla öncelikle vücut için gerekli mineraller barındırmaktadır.Bağırsak florasını düzenler mayalanma süresince probiyotik özelliği vardır. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, hamile bayanlar, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur.

Özellikle doğum sonrası süt arttırımı için emziren annelerin günde 1 bardak içmeleri önerilmektedir.Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.İçerisinde katkı maddesi bulunmadığından çocuklar için enerji deposudur.Lezzet vermek için üzerine eklenen tarçın sayesinde mikrop kırma özelliği iki kat arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir