Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Merhabalar, bugün sizlere bitcoin nedir, bitcoin nasıl alınır gibi son dönemlerde oldukça merak edilen konulardan bahsedeceğiz.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin herhangi bir banka yada firmayla bağlantısı olmayan sanal bir para birimidir diye tanımlayabiliriz.Kripto para piyasasının adını milyonlara duyurmayı başaran bu para birimi 2009 yılında 9 sayfalık bir pdf belgesi ile dünyanın kullanımına sunuldu.Yayınlanan makalede tanım olarak kullanılan “kişiden kişiye elektronik para sistemi” aslında bitcoin nedir sorusunun cevabını kısa ve öz olarak veriyor.Bitcoin el ile tutulamayan göz ile görülemeyen, herhangi bir kurumu yada merkezi olmayan sanal para birimidir.

Kripto para (sanal para) piyasasında en çok kullanılan para birimidir.Virgülden sonrası aklınızın almayacağı kadar uzayabilir (0,0000325 gibi).Bugünkü değeriyle 1 bitcoin 70.000 tl civarlarında bir ücrete denk düşüyor.Anlayacağınız üzere bitcoin ile işlem yapıyorsanız oldukça sıfırlı işlemler kullanacaksınız.

Her para biriminin olduğu gibi bitcoin borsası da bir piyasaya sahiptir.İlk çıktığında bu kadar değerli değildi, günümüzde bu kadar değerli olmasının en büyük sebebi çok büyük rağbet görmüş olmasıdır ve ciddi yatırımlar almaya da devam ediyor.Peki bu nereye kadar gidecek, 21 milyon bitcoine kadar sürecek, evet yanlış duymadınız belirli bir limiti var ve şu an dünyada 16 milyon bitcoin var ve her geçen gün bitcoin üretmek zorlaşıyor.21 milyon bitcoinin üretimi ise 2040 yılına kadar süreceği düşünülüyor.

 

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Mevzu sanal para olunca kafaların karışmaması elde değil.Korkmayın kafa karıştıracak birşey yok bitcoin nereden alınır, bitcoin nasıl alınır oldukça sade bir şekilde anlatmaya çalışacağız.Bitcoin almak için bir bankaya yada atm’ye gidemezsiniz, tamamen sanal bir para olduğu için bitcoin satın almak için bir bitcoin hesabı açmak gerekiyor.Bu hesabı açacağınız firmaya göre değişiklik gösterse de bu hesaplar ile bitcoin alımı, bitcoin para gönderimi yapabilirsiniz.

 

Bitcoin Hesap Açma

Bitcoin ile işlem yapmak için öncelikle bir bitcoin cüzdanı açmak gerekiyor.Yani bir sanal para hesabına sahip olmalısınız.Bu işlem için devreye bitcoin siteleri giriyor, tahmin edebileceğiniz gibi piyasada bir sürü bitcoin sitesi var ve seçim yaparken dikkate almanız gereken ilk konu güvenlik.Ardından kullanacağınız firmanın komisyon oranları, satın almada sunulan kolaylıklar vs. geliyor.Güvenilir bitcoin siteleri için internette bir sürü kaynak var ve dilediğinizce araştırma yapabilirsiniz biz size bunlardan birkaçını vereceğiz.

Xapo.com

Hem kullanışlılık hemde güvenilirlik açısından en iyi bitcoin hesap açma sitelerinden birisi diyebiliriz.Web sitesi üzerinden kullanabileceğiniz gibi android ve ios uygulaması da bulunmaktadır.Google play , App store tıklayarak indirebilirsiniz.Birazcık meşakkatli bir kayıt süreci olsa da oldukça güvenilir bir bitcoin sitesidir, bitcoin alma, bitcoin gönderme, bitcoin harcama yapabilirsiniz.Xapo’dan kredi kartı ile bitcoin alma işlemi de yapabilirsiniz.

Diğer bitcoin işlemi yapabileceğiniz bilindik siteler ise coinbase.com , poloniex.com , cex.io , koinim.com bu siteleri internette araştırarak size en uygun olanını kullanabilirsiniz.Böylece bitcoin satın al, bitcoin al gibi işlemleride halletmiş oluyoruz.

 

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Yine son günlerde oldukça aşina olduğumuz bir kelime bitcoin madenciliği aslında oldukça yanlış anlaşılmaya müsait bir konudur nitekim öylede oluyor zaten.Bitcoin madenciliği yapmak oturduğunuz yerden para kazanmak yada kolay yoldan para kazanmak değildir.Hali hazırda buna benzer (bilgisayar açık tutularak yapılan) birçok para kazanma yöntemi olduğu için akıllar karışabiliyor.

Bitcoin piyasası internet üzerinden milyonlarca işlem yapılan ve oldukça da fazla kullanılan bir piyasa, bitcoin ile para göndermek ve almak tamamen sanal olarak yapılıyor yani yapılan her para gönderme ve para alma işlemi sunucular (server bilgisayarlar) tarafında işlem görüyor ve kayıt ediliyor, onaylanıyor yada iptal ediliyor.Bitcoin piyasası da herhangi bir merkeze sahip olmadığı için doğal olarak bu işlemler bir sunucu tarafından yapılmak zorunda.

İşte burada devreye bitcoin madenciliği giriyor.Bu işi yapan kişiler yada firmalar bu iş için özel bilgisayarlar kullanarak bitcoin piyasasında yapılan işlemlerin alt yapısını sağlıyor.Bunun karşılığı olarak da belirli miktarlarda yapılan işlem yoğunluğuna göre bitcoin kazanıyor.

Ancak şöyle önemli bir konu daha var bundan bir kaç yıl önce yapılan işlem sayısı ile şimdi yapılan işlem sayısı arasında uçurum olduğu için yapılan işleme göre kazanılan bitcoin miktarıda doğal olarak düşüyor.Yani eskiden evinizdeki kişisel bilgisayarınız ile oldukça iyi miktarlar kazanabilirken artık böyle bitcoin kazanma düşüncesi neredeyse imkansız.Eğer sizde bitcoin madenciliği yapmak istiyorum diyorsanız bizden size tavsiye birkez daha düşünün.Öyle evde, ofiste, büroda pek olacak bir iş değildir.

Bitcoin madenciliği şu yıllarda oldukça yüksek özellikli sunucular ile yapılmakta.Hatta şu kadardır ki bu sektöre oldukça fazla para döken firmalar, kuruluşlar yada şahıslar ekran kartı piyasasını alt üst etmiştir.Piyasada bazı ekran kartları neredeyse hiç bulunamaz hale gelmiş ekran kartı fiyatları oldukça artmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir