Bilgisayarınızın Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Bilgisayarların farklı parçalardan oluşmasının sonucunda kendi içerisinde farklı performans kriterlerini de barındırıyor. Sektördeki pek çok markanın ürettiği bilgisayar parçaları satışa sunulurken kullanacağınız bilgisayarın sistem gereksinimlerini analiz etmeniz büyük önem taşıyor. CPU – işlemci, GPU – grafik işlemci (ekran kartı), RAM – bellek ile depolama birimi (hard disk – HDD – SSD) olarak nitelendirilirken bilgisayarınızın özellikleri ne anlama geliyor?

 

İşlemci – CPU Nedir ?

İşlemci,  bilgisayarınızdaki tüm hesaplamaları yapan parça olurken basit bir internet tarayıcısı açmak, bir programı ve oyunu başlatmak için CPU’ya ihtiyaç duyulur. Bir işlemcinin performansını ise mevcut çekirdek sayısı ve çekirdek hızı belirliyor. Çekirdek sayısı, bir işlemcinin aynı anda ne kadar çok işlem yapabileceğini kapasitesini belirliyor.

 

RAM Nedir?

RAM, bilgisayarınızın gerçekleştirilen işlemleri hatırlamasını sağlayan bir parçasıdır. RAM bilgisayarınızın depolama birimlerinden çok daha hızlı çalıştığı için bilgisayarınızın daha seri çalışmasını desteklerken yetersiz RAM sorunu da bilgisayarınızı olumsuz etkiliyor. RAM performansını MHz – megahertz ile ifade edenler RAM frekansını belirlerken DDR4 RAM’ler en yüksek frekansı sağlıyor.

 

Depolama Birimi Hard Disk Nedir?

Depolama birimlerinin bilgisayarınıza olan katkısı veri transferleri ve işletim sisteminin açılış – kapanışı hakkında çok önemli bir görevdir. Yani be kadar hızlı bir depolama biriminiz varsa bilgisayarınızda o kadar hızlı açılıp kapanacaktır.  SSD diskler ise herhangi bir manyetik yapı içermiyorlar ve çok yüksek veri okuma ve yazma hızını sağlıyorlar. Bu kapdamda SSD disk kullandığınız bir bilgisayarlar işletim sisteminde çok daha hızlı açılıyor..

SSD ve HDD’ler bilgisayarınızın açılış – kapanış süreleri ile veri transferi haricinde programların ve diğer tüm oyunların açılıp kapanma sürelerini etkiliyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir