Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Stres, yoğun çalışma saatleri, migren vs. gibi nedenlerden dolayı sık sık baş ağrısıyla karşı karşıya kalıyorsanız ve bu süreci doğal yollarla atlatmak istiyorsanız çeşitli yöntem, bitki ve besinlerden yararlanabilirsiniz.
Baş ağrısı en sık rastlanılan sağlık sorunlarından birisidir. Uykusuzluk, stres, gürültü, yoğun çalışma koşulları, migren, sinüzit gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilen baş ağrısı, yaşam kalitesini düşürerek hayatınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Baş ağrılarınızı doğal yollarla geçirmek ve ağrılarınızın tekrarlanmasına engel olmak istiyorsanız çeşitli bitki ve besinlerden faydalanabilir, gün içinde bol bol su tüketerek çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Baş ağrınızdan kurtulmak için ilk olarak baş ağrınızın neden kaynaklandığını anlamaya çalışmalısınız.

Stres Ve Yoğun Çalışma Saatlerinden Kaynaklanan Baş Ağrısı; uzun süre bilgisayar başında çalışmak ya da aşırı güç sarf etmenizi gerektiren yoğun ve stresli bir işte çalışmak sonucu ortaya çıkan baş ağrısıdır. Gün içinde omuz ve boyun kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yaparak, uyku kalitenizi arttırarak ve beslenme düzeninize dikkat ederek bu tür baş ağrılarının üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce ayaklarınızı 10 dakika kadar sıcak suda sonrasında birkaç dakika ılık suda bekleterek kan akışını hızlandırabilir yorgunluktan kaynaklı baş ağrısının önüne geçebilirsiniz

Migren; beyin damarlarının farklı tetikleyicilerce genişleyip tekrar daralması sonucu ortaya çıkan baş ağrısıdır. Stres, yüksek ışık, gürültü, yeterince uyuyamama, yorgunluk, peynir ve çikolata gibi besinler migren ağrısını tetikleyebilmektedir. Eğer migren atağı geçiriyorsanız öncelikle karanlık ve sakin bir ortamda bir dinlenmeniz gerekmektedir. Bunun yanında bir fincan Türk kahvesine çeyrek limon sıkarak içerseniz baş ağrınızı daha kolay atlatmanız mümkün.

Sinüzit; sinüslerinizin tıkanması sonucunda oluşan basınç nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısıdır. Özellikle soğuk algınlığı, grip, mevsimsel alerjiler sinüslerinizin iltihaplanmasına neden olarak baş ağrısı yapar. Sinüslerinizin açılması için A ve C vitamini ağırlıklı beslenmeli, başta karabiber ve zencefil olmak üzere acı baharatlardan tüketmeli, bol bol sarımsaklı çorba ve su içmelisiniz. Ayrıca sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve bol bol temiz hava almalısınız.

Baş ağrılarınızın nedeni ne olursa olsun sağlıklı beslenip, düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Eğer baş ağrısından sürekli muzdaripseniz özellikle vücuttaki kan akışının hızlandıracak yöntemlerden yararlanmalısınız. Stresten, hareketsiz yaşamdan, sigaradan uzak durmalı gün içinde birkaç saat açık havada yürüyüş yaparak bol bol temiz hava almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir