Android O Google’ın Bir Sonraki Yazılımı

Google’ın yaklaşmakta olan mobil yazılımı Android O, pil ömrünü uzatmak ve kullanıcıların bir seferde birden fazla görevi yapmasına izin verecek şekilde tasarlandı; geliştirici önizlemesi ortaya çıktı.

İnternet devi, Android O ile “bir kullanıcının pil ömrünü ve cihazın etkileşimli performansını artırmaya büyük öncelik verdi” diyor.

Bunu yapmak için İnternet devi, arka planda çalışan uygulamaların bir cihazın pilindeki tüm şarjdan emilimini engelleyen yeni sınırlar getiriyor. Ayrıca, bildirimler üzerinde yeni çoklu görev özellikleri ve daha fazla denetim oluşturdu.

Geliştirilmiş pil ömrü

Android cihazların pil ömrünü artırmak için Google, uygulamaları arka planda çalıştırırken belirli görevleri yerine getirmesini engelliyor. Bu kısıtlamalar, “örtülü yayınlara” tepki veren bir uygulama veya Wi-Fi açık veya çekilen bir resim gibi bir cihazdaki değişiklikleri içeriyor. Ayrıca, bir uygulama kullanılmadığında, bazı arka plan servislerini ve konum güncellemelerini de sınırlar.

Sınırlı Bildirimler

İnsanların çoğu günlük olarak aldığı bildirimlerin sayısıyla birlikte boğulmuş durumda. Kullanıcılar, her uygulamayı “hassas kontrolle” tek tek yönetebilir. Örneğin, haberlerde hangi alanlarla ilgilendiklerini seçebilecekler.

Kolay Çok Görevli 

Google, kullanıcıların çoklu görev yapmalarına yardımcı olmak için Android O’ya bir dizi özellik eklemiştir. Birincisi, diğer sitelere göz atarken, mesaj gönderirken veya arama yaparken kullanıcılar resimlerin daha küçük bir ekranda oynatılmasını sağlar. Google ayrıca uzaktaki bir ekranda bir programı başlatma özelliği ile ikinci bir ekranın Android cihazının yanında kullanımını kolaylaştırdı.

Diğer Önemli Noktalar

To yazılım Wi-Fi bağlantısı, klavye navigasyon ve kablosuz ses iyileştirmek için yeni yükseltmeler yelpazesine sahiptir. Ayrıca, uygulama geliştiricileri için yeni renk desteği ve simgelerin şeklini canlandırma ve değiştirme yeteneğini de içerir.

Buna ne denir? 

Son birkaç yılda Google, geliştirici önizlemesini bir mektupla yayınlamış ve bunu tatlı bir ürünle ilişkili bir adla genişletmiştir. Örneğin, Android N, Nuga ve L Lollipop oldu.

İnsanlar, O’nun neyi temsil edebileceğine dair spekülasyon yapmaya başlamışlar ancak pek ikna edici olmayan cevaplar var. Favori Oreo gibi görünüyor, ancak Google geleneksel olarak yazılımın markalarından uzak durdu.

Yazılımı Ne Zaman İndirebilirim? 

Android için mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke, “Her zamanki uyarılar geçerlidir: henüz erken günler, daha fazla özellik geliyor ve önümüzde hala pek çok stabilizasyon ve performans çalışması var” dedi. “Önümüzdeki birkaç ay boyunca, güncellenmiş geliştirici önizlemelerini duyuracağız.” diyerek durumu belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir