Alışverişe Neden Aç Çıkmamalıyız?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu güne kadar geçen zaman diliminde önce takas yöntemiyle sonra da paranın bulunmasıyla parayla devam eden alışveriş günümüzde insanların vazgeçemeyeceği bir ihtiyaç olmuştur. Her ne kadar temel ihtiyaçları almak için gidilse de markete ihtiyaç dışı ürünler de alınmakta. Bu durumu önlemek için çeşitli tedbirler almak tüketicinin elinde olan bir durum. Her ne kadar tedbir alınmaya çalışılsa da bu tedbirler uygulamada geri planda kalmakta. O yüzden kendi kurallarını belirlemelisiniz ve bu kurallara her ne olursa olsun bir hayat biçimi haline getirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Listesiz Evden Çıkmayın

Temel ihtiyaçları karşılama noktasında her tüketici birçok yanlışa düşmekte, bu yanlışları en aza indirmek mümkün. Tüketici öncelikle eksikliklerini giderme noktasında neye ihtiyacı olduğunu iyi bilmeli ve planlı bir şekilde liste yapmalı. Yapılan listede mutlaka miktar belirtilmeli, miktar belirtildiği için ihtiyaç fazlası ürün almanın önüne geçmiş olacaktır. Listesinde bulunanlar dışına çıkmadığı sürece yapmış olduğu alışverişten hem keyif alır hem de parası cebinde kalır.

 

Doğru Zamanlama

Alışverişin ne zaman yapılacağı ya da hangi durumlarda yapılacağı noktasına çok dikkat edilmeli ve hassas olunmalıdır. Elinizde liste olmadan ve karnınızı doyurmadan çıkılan alışverişler hem keseden hem de zamandan harcatır.

Markete gitmeden önce tok olmanız sizin yapacağınız alışverişi olumlu yönde etkiler. Ne alıp ne almayacağınız yönünde ki kararları alırken açlık sizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir. Markete girdiğinizde eğer aç olursanız almamanız gereken ürünleri bir anda eve geldiğinizde torbanız da görebilirsiniz. Bilinçsiz tüketimden kaçınmak için tok karna çıkmanız alışverişte sizi etkileyen faktörlerin başında gelecektir. Hiçbir şekilde ihtiyacınız olmadığı halde aç olduğunuz için bazı ürünleri fiyatına bile bakmadan almak durumunda kalmamak için tok karna yapılan alışverişlere çıkmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir